حجت‌الاسلام و المسلمين سالك ، سخنگوي جامعه روحانيت از انتشار منشور اصولگرايي از سوي محمد يزدي، رئيس جامعه مدرسين حوزه علميه قم و محمدرضا مهدوي كني، دبيركل جامعه روحانيت مبارز تهران خبر داد:

 

به گزارش ايسنا در متن منشور اصولگرايي آمده است :

بسم‌الله الرحمن الرحيم

ملت شريف ايران اسلامي آگاه است كه رهبر معظم انقلاب، نياز كنوني جامعه مومن و متدين ما را «وحدت» دانسته‌اند. با نگاهي به شرايط حاضر و مخاطراتي كه بر سر راه پيشرفت انقلاب و تحقق آرمان‌هاي والاي اسلام و امام راحل (رحمه الله عليه) وجود دارد، نياز به وحدت و ضرورت آن، بيش از پيش، آشكار مي‌شود.

امروزه از يكسو دشمن و ايادي استكبار، عداوت خود را آشكار كرده‌اند و هر وسيله‌اي را براي تضعيف انقلاب اسلامي ايران به كار مي‌گيرند؛ از ديگر سو فريب‌خوردگان داخلي، به ابزار دست بيگانه تبديل شده‌اند و مصالح و منافع ملي را بازيچه خودبيني و نجاجت قرار داده، هويت، افتخارات، تاريخ پربركت انقلاب و آرمان‌هاي امام را با هياهو و هلهله اجانب، سودا كرده‌اند.

در چنين شرايطي، رهنمودهاي مقام معظم رهبري و توصيه‌هاي ايشان به بصيرت و وحدت، نشان از حكمت، خيرخواهي و واقع‌بيني اين فقيه بصير دارد. خداي را سپاس كه اين مرز و بوم، به پاس النفاس قدسي پير جماران، ميراث دار نعمت ولايت فقيه شد تا در روزگار فتنه و بحران، دستگير حال اين ملت باشد و در گرداب‌هايي چنين حايل، كشتي نجات امت و راهبر آن تا ساحل امنيت و پيشرفت شود.

جامعه مدرسين حوزه علميه قم و جامعه روحانيت مبارز، در اين رستا، كوشيده‌اند راهكارهاي برقراري وحدت ميان ياران و وفاداران صادق اسلام، ايران و انقلاب را بررسي كنند.

اولين گام در اين مسير، ارايه تعريفي جامع از «اصولگرايي» و شاخصه‌هاي امروزين آن بر اساس آموزه‌هاي دين، وصاياي امام راحل (ره) و رهنمودهاي مقام معظم رهبري بود؛ اينك و پس از برگزاري نشست‌هاي متعدد و رايزني با گروه‌هاي مختلف اصولگرا، كميته مشترك جامعه مدرسين و جامعه روحانيت، «مباني و شاخص‌هاي اصولگرايي» را اعلام مي‌كند.

لازم است از همه انديشوران، به ويژه مراجع مكرم، روحانيت معزز، دانشگاهيان فرهيخته، گروه‌هاي همراه انقلاب و نمايندگان مجلس و مسئولين، كه به طرق مختلف، از اين حركت وحدت بخش، حمايت و استقبال كردند و با شركت در نشست‌ها و با ارايه نظرات خود راهنمايي و پيشنهاد‌هاي ارزشمندي ارايه نمودند، سپاسگزاري شود.

چنان كه گفتيم تعريف اصولگرايي، شامل مباني و شاخص‌هاست. «مباني»، مفاهيم ثابتي هستند كه در هيچ زمينه و وضعيتي، دچار تغيير نمي‌شوند؛ مفاهيمي كه جوهره و ثابتات جريان اصولگرايي به شمار مي‌آيند. بيان و التزام اين مباني به معناي اهميت و تعيين‌كنندگي آنها در همه زمان‌ها است.

اين «اصول» عبارتند از: 1_ اسلام 2_ جمهوري اسلامي (قانون اساسي)، 3_ خط و سيره امام 4_ ولايت مطلقه فقيه.

«شاخص‌ها» اموري هستند كه بيانگر اولويت‌هاي جريان اصولگرايي در مقام عمل و بخصوص در زمان فعلي مي‌باشند، اين شاخص‌ها عبارت است از:

1. دفاع از ارزش‌هاي اسلامي

2. پايبندي به مباني انقلاب اسلامي

3. التزام عملي به ولايت فقيه و فصل‌الخطاب دانستن نظر رهبري

4. احترام و توجه به جايگاه روحانيت و مرجعيت

5. ساده زيستي و پرهيز از تجمل‌گرايي و اشرافيگري و توجه ويژه به گروه‌هاي ضعيف و نيازمند

6. اعتقاد به آزادي‌هاي مشروع و مردم‌سالاري ديني

7. عدالت محوري و مبارزه با فساد

8. تاكيد و باور به پيشرفت همه جانبه كشور

9. اداره امور بر اساس موازين اسلامي، عقلانيت، قانون، برنامه، حسن تدبير و عطوفت با مردم

10. اعتقاد و التزام به تعامل و هماهنگي ميان قوا در سايه تدبير‌هاي رهبري

11. دشمن‌شناسي، استكبار ستيزي، استقلال طلبي و موضع‌گيري صريح در برابر دشمنان و فتنه‌ها

12. تلاش براي تحقق وحدت امت اسلامي

جامعه مدرسين حوزه علميه قم و جامعه روحانيت مبارز تهران بر اساس اين مباني و شاخص‌ها مي‌كوشد زمينه‌ساز تحقق «وحدت كلمه» در ميان امت اسلامي شود و بدخواهان و بدانديشان ملت بزرگ ايران را مايوس كند.

در پايان، با سلام و صلوات بر حضرت سيد‌الشهدا عليه‌السلام و فرزندان آن حضرت و تعزيت مصيبت عظماي اهل بيت (عليهم‌السلام) و با درود بر روح ملكوتي امام عظيم الشان و آرزوي سلامت و توفيق رهبر معظم انقلاب و دعا براي تعجيل در فرج حضرت بقيه‌الله الاعظم (ارواحنا فداه)، از همه گروه‌هاي اصولگرا دعوت مي‌كنيم، ضمن حمايت از اقدامات مهم و موثر دولت و ديگر قوا و همه كارگزاران، كوشش‌هاي خود را براي تحقق وحدت امت اسلامي و عزت و سرافرازي اسلام و ملت ايران سامان دهند.

از ملت بزرگوار ايران انتظار داريم با عنايت به اين اصول و شاخص‌ها و دفاع از آنها كه ضامن حفظ انقلاب و عظمت اسلام و ايران است همدلانه گام بردارند. بعونه و منّه.

والسلام عليكم و رحمه الله و بركاته.

محمد يزدي؛ رئيس جامعه مدرسين حوزه علميه قم

محمد رضا مهدوي كني؛ دبيركل جامعه روحانيت مبارز تهران.../ايسنا

رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
جدیدترین تجهیزات تالار
دوربین مداربسته
لیپوماتیک
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
نقش دینگ در صنعت حمل و نقل
عوارض روغن خراطین
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
انجام پایان نامه مدیریت
نمایندگی برندها در ایران
فروشگاه اسباب بازی بازیجو

لینک های مفید
تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ