رييس جمهوري اسلامي ايران يكشنبه شب در گفت وگوي زنده تلويزيوني با مردم ضمن ارزيابي اجراي قانون هدفمند كردن يارانه ها، ادغام وزارتخانه و تحولات داخلي، به پرسش هايي در باره مهمترين مسائل منطقه اي و بين المللي پاسخ گفت.
    
مشروح اظهارات دكتر ' محمود احمدي نژاد' رييس جمهوري به شرح زير است:

  احمدي نژاد در اين گفت وگوي زنده كه از شبكه دوم سيماي جمهوري اسلامي ايران پخش شد ، با ارزيابي مثبت از دستاوردهاي اجراي قانون هدفمند كردن يارانه ها گفت : ملت ايران در يك كار بسيار بزرگ در منظر همه جهانيان كار موفقي انجام داد و دستاوردهاي ملت در اين روند افتخار آميز است.
رييس جمهوري در باره ارزيابي خود از نحوه اجراي قانون هدفمند كردن يارانه ها افزود:‌ برآوردها و پيش بيني ها درباره اجراي اين قانون همگي منفي بود و تجربه گذشته ساير كشورها نيز چشم انداز اجراي اين قانون را منفي جلوه مي دادند.
وي تصريح كرد:‌ خوش بين ترين برآوردها و اقتصاددانان نيز از ' نمي شود ' و ' نخواهد شد ' و تبعات سنگين و بحران احتمالي پس از اجراي اين قانون سخن مي گفتند.
رييس جمهوري خاطرنشان كرد:‌ اما بايد تاكيد كرد كه با وجود ملت بزرگ ايران و ويژگي هاي جمهوري اسلامي ، اقدامات بسيار بزرگتري را مي توان انجام داد.

** مصرف گندم 30 درصد كاهش يافت/ ايران، صادركننده گندم

رييس جمهوري در ادامه اين گفت و گو با اشاره به دستاوردهاي مختلف هدفمندسازي يارانه‌ها ، ‌كاهش 30 درصدي مصرف گندم و درنتيجه پيوستن ايران به كشورهاي صادركننده اين محصول مهم را از جمله دستاوردهاي اجراي اين طرح اعلام كرد.
احمدي نژاد با بيان اينكه 50 سال به دليل توزيع نامناسب يارانه نان، ضايعات بسيار زيادي ايجاد شده بود،‌ افزود:‌ اجراي هدفمندسازي يارانه‌ها سبب شد تا ضمن كاهش مصرف گندم وآرد در نتيجه مديريت مصرف،‌ اين محصول در سبد كالاهاي صادراتي كشور قرار گيرد.
وي تصريح كرد: اين نتيجه در مدت كوتاهي حاصل شده است هرچند كه كيفيت نان در همه جاي كشور يكسان نيست اما هنوز رقابت بطور واقعي شكل نگرفته تا اين هدف بطور كامل محقق شود.


رييس جمهوري با بيان اينكه مديريت مصرف گندم به روستاها نيز كشيده شده است،‌ يادآورشد: اكنون روستاييان به سمت تنورخانه‌هاي خود رفته‌اند تا با استفاده از گندم توليدي نان مورد نيازشان را تهيه كنند.
احمدي نژاد با تاكيد بر اينكه وضعيت نانواها دچار تغييرات زيادي شده است،‌ افزود: طي يكسال آينده با افزايش فضاي رقابتي،‌ بطور حتم كيفيت نان نيز بهبود خواهد يافت.
وي تصريح كرد كه در كنار نظارت بر بخش اصناف در حوزه نان،‌ دولت نيز كار نظارتي خود را در اين زمينه انجام مي دهد.

** كاهش 10 درصدي مصرف گاز

رييس جمهوري، كاهش 10 درصدي مصرف گاز در اوج مصرف آن (زمستان) را از ديگر دستاوردهاي اجراي قانون هدفمندسازي يارانه‌ها برشمرد و گفت: حركت مصرف گاز از بخش خانگي به سمت صنايع و بخش‌هاي توليدي كه از اهداف مهم هدفمندسازي يارانه‌ها بود اكنون محقق شده است.
احمدي نژاد اظهار داشت: ميزان مصرف گاز در بخش هاي صنايع و توليد با اجراي قانون هدفمندسازي يارانه ها با رشد 17 درصدي همراه بوده است.
رييس جمهوري گفت:‌ قبض گاز 78 درصد مردم در بهمن ماه سال گذشته به عنوان زمان اوج مصرف كمتر از 40 هزار تومان بوده است.
در اين هنگام مجري سيما در طرح پرسش خود به ظرافت گفت كه برخي مردم مي گويند قبض هاي گاز مردم را گاز گرفته است آيا قبض هاي برق هم آنها را خواهد گرفت ؟
احمدي نژاد در پاسخ گفت: اين هم از لطافت مردم است، مردمي كه سخت ترين مراحل را همواره با موفقيت پشت سر گذاشته اند.
وي در ادامه با بيان اين كه رقم متوسط گازبهاي مردم در زمان اوج مصرف قبل از اجراي قانون هدفمند كردن يارانه ها 16 هزار تومان بوده است به تفاوت 24 هزار توماني اين رقم و رقم كنوني متوسط مصرف اشاره كرد و گفت:‌ يك خانواده چهار نفري حدود 170 تا 180 هزار تومان يارانه دريافت مي كند و رقم 24 هزار تومان در اوج مصرف گازبهاي بيشتري پرداخت مي كند.

رييس قوه مجريه با اشاره به بالاتر بودن مصرف 20 درصد مردم گفت: بالاخره سهم هر كس از يارانه ها در ماه 45 هزار و 500 تومان است و اگر كسي در مجموعه انرژي و نان مصرف بيشتري داشته باشد بايد هزينه بيشتري نيز بپردازد و هر كس كمتر مصرف كند سهم يارانه متعلق به وي در جيبش خواهد ماند.
وي با اشاره به تعريف و تعيين پلكاني بهاي گاز و برق مصرفي مشتركان گفت:‌ هر كس يك پله به طور مثال 20 درصد مصرف خود را كاهش دهد هزينه هاي وي 40 درصد كاهش خواهد يافت.

** كاهش مصرف حامل هاي انرژي، انقلاب بزرگ اقتصادي است

رييس جمهوري، برقراري عدالت را از اهداف هدفمندسازي يارانه هاي دانست و گفت كه روند نزولي در مصرف حامل‌هاي انرژي و برق يك انقلاب بزرگ در حوزه اقتصادي كشور است.
احمدي نژاد ، كاهش مصرف بنزين از 75 ميليون ليتر در روز در سال 84 به 54 ميليون ليتر در زمان حاضر را از ديگر نتايج اجراي قانون هدفمندسازي يارانه‌ها ذكر كرد و گفت: اين ميزان بنزين در حالي مصرف مي‌شود كه تعداد خودروها و موتورها نيز تقريبا دو برابر افزايش يافته است.
احمدي نژاد با بيان اينكه مصرف بنزين رو به كاهش است،‌ افزود: اگر روند مصرف بنزين طي روال قبلي ادامه مي يافت ‌اكنون ميزان مصرف به 130 ميليون ليتر در روز رسيده بود.

** كاهش 12 درصدي مصرف برق

وي به كاهش 12 درصدي مصرف برق بعداز اجراي قانون هدفمندسازي يارانه ها اشاره كرد و اظهارداشت: مصرف برق در آغاز هر سال نزديك به 8 درصد افزايش مي‌يافت اما امسال اين ميزان نه تنها افزايش نيافت بلكه چهار درصد نيز كاهش يافته است.
رييس جمهوري ، روند نزولي در مصرف حامل‌هاي انرژي و برق را انقلابي بزرگ در حوزه اقتصادي كشور دانست و افزود: اين تحولات در حالي رخ داده است كه مصرف كنندگان بتازگي به سمت استفاده از وسايل استاندارد و كم مصرف گام نهاده‌اند.

وي عدالت را هدف ديگر از هدفمندسازي يارانه ها بيان كرد و گفت: شايد تنها كشوري در دنيا كه در آن هيچ خانواده اي گرسنه و برهنه وجود ندارد،‌ جمهوري اسلامي ايران است.

احمدي نژاد افزود: اكنون با اجراي هدفمندسازي يارانه ها دهك‌هاي پايين نيز از يارانه واقعي خود بهره‌مند مي‌شوند؛ در صورت ادامه اين روند تا 20 سال آينده ، توزيع نامناسب يارانه ها طي 50 سال گذشته جبران خواهد شد.

رييس جمهوري افزايش بهره‌وري را از ديگر دستاوردها و اهداف هدفمندسازي يارانه ها برشمرد و خاطرنشان كرد: اكنون تحولات و تحرك بسيار خوبي در بخش توليد و صنعت در جهت افزايش توليد با كمترين مصرف انرژي صورت گرفته است.

وي تغيير سيستم گرمايش مرغداري ها و دامداري ها را كه به منظور كاهش مصرف قرار است تا پايان سال به اتمام برسد از جمله برنامه‌هايي ذكر كرد كه سبب كاهش مصرف و افزايش بهره وري همسو با افزايش توليد در اين بخش خواهد شد.
احمدي نژاد افزود: مصرف گاز خانگي نيز از 226 ميليون مترمكعب در روز به يك سوم كاهش يافته است كه معادل آن براي صادرات يا خوراك صنايع، پالايشگاه و پتروشيمي به منظور توليد كالاها يا براي صادرات مورد استفاده قرار مي گيرد آن هم بدون آنكه سطح رفاه مردم كاهش يابد.
رييس جمهوري، اقدام ايران در اجراي درست هدفمندسازي يارانه ها را كه از سوي كارشناسان بانك جهاني بي نظير وستودني خوانده شده است ‌نشان دهنده اجراي بسيار خوب اين قانون دانست و گفت: همبستگي ملي و اعتقادات مردم و فرهنگ جمهوري اسلامي سبب شد تا اين قانون به نحو بسيار خوبي شروع و ادامه يابد.

وي تصريح كرد: اين مساله سبب شد تا بانك جهاني از ما بخواهد تجربيات خود را از اجراي موفق اين قانون در سه كنفرانس بين المللي در اختيار ساير كشورها قرار دهيم.
رييس جمهوري به برخي اشكالات در اجراي اين طرح نيز اشاره كرد و خاطرنشان كرد: در طرحي كه 75 ميليون ايراني در سراسر كشور را شامل مي شود، برخي اشتباهات همچون خواندن اشتباهي ارقام گاز و نظاير آن امري بديهي است.

احمدي نژاد به برخي انتظاراتي كه كارشناسان اقتصادي از اجراي هدفمندسازي يارانه ها احتمال مي دادند از جمله تورم 75 درصدي نيز اشاره كرد و گفت:‌روند اجراي خوب اين قانون با همراهي ملت ايران سبب شد تا كارشناسان نيز به اجراي موفق آن اذعان كنند.

وي با بيان اينكه در خط مقدم اين همراهي رانندگان وسايل نقليه هستند،‌افزود: از اين گروه كه در نخستين مسير افزايش قيمت حامل هاي انرژي بودند و هوشمندانه و حساب شده عمل كردند بايد تشكر ويژه كنم.

** بسته هاي حمايتي دولت از بخش هاي صنعت و كشاورزي در مسير اجرا است

رييس جمهوري در ادامه اين گفت و گو با بيان اين كه بسته هاي حمايتي دولت از بخش هاي توليد، صنعت و كشاورزي در مسير اجرا است خاطرنشان كرد: با‌ اجراي قانون هدفمند كردن يارانه ها توليد، گرايش به سرمايه گذاري و خلاقيت و ابتكار افزايش قابل توجهي داشته است.
احمدي نژاد در پاسخ به سووالي مبني بر وجود برخي مشكلات در اختصاص تسهيلات و بسته هاي حمايتي به بخش هاي توليدي در صنعت و كشاورزي افزود: اين سخن درستي است اما سخن درستي نيز در كنار آن هست و آن اين كه اين روند زمان بر است، به عنوان مثال تغيير خط توليد يك كارخانه و عوض شدن شيوه مديريت و ساختارها در صنايع زمان بر است و با مديريت مصرف خانوارها تفاوت دارد.

رييس قوه مجريه با بيان اين كه دولت براي حمايت از اين بخش ها بسته هاي حمايتي و زمان بندي مشخصي در نظر گرفته است خاطرنشان كرد:‌ اين زمان بندي ها يكروزه نيست، همچنانكه برخي از آنها يكساله، دوساله و برخي سه ساله هستند و اين بسته ها در مسير اجرا است.
احمدي نژاد در عين حال تصريح كرد:‌ نمي توان گفت كه سرعت حركت دولت متناسب با مردم است چرا كه ممكن است حركت صنعتكاران و كشاورزان بيشتر باشد و ساختارهاي موجود اين وضعيت را ايجاد كرده باشد.

رييس جمهوري با اشاره به فعاليت مستمر ستادهاي هدفمند كردن يارانه ها در وزارتخانه هاي صنايع و معادن و جهاد كشاورزي و معاونت اول رييس جمهوري گفت:‌ با اجراي قانون هدفمندكردن يارانه ها در هيچ بخشي با بحران رو به رو نبوديم، البته وجود فشار طبيعي است و با وجود فشار است كه اصلاح روش ها انجام مي گيرد.

وي در ادامه بر ضرورت معرفي ابتكارها و خلاقيتهاي صورت گرفته براي كاهش مصرف انرژي از طريق صداوسيما به مردم تاكيد كرد و ياد آور شد به طور مثال به يك واحد مرغداري كه با بهره گيري از روشهاي خاص حرارتي، نور و سيستم هاي گرمايشي مصرف دان مرغ را به ازاي هر كيلو گوشت 35 درصد كاهش داده است كه با هزينه هاي ثابت دو برابر ميزان قبل توليد داشته است.
احمدي نژاد افزود:‌ البته انتظار نداريم كه در مقطع كنوني قيمت مرغ كاهش يابد.
وي خاطرنشان كرد: اين روند باعث افزايش قدرت رقابت توليدكنندگان ايراني در بازارهاي جهاني و انعطاف توليدكنندگان مي شود.

رييس قوه مجريه در ادامه يادآور شد:‌ در صورت پرداخت يارانه بدون هدف و عدم تغيير در روند توليد، كارهاي صورت گرفته تفاوتي با گذشته نخواهد داشت.
وي تاكيد كرد: تشكل هاي مختلف در بخش هاي صنعت و كشاورزي خودشان ميدان دار اجراي قانون هستند و دولت نيز در كنار آن ها است.

** ادامه پرداخت يارانه ها / طرح عظيم تحول شهرسازي بزودي اعلام مي شود

رييس جمهوري اسلامي ايران با بيان اين كه در پرداخت يارانه ها مشكلي نداريم، تاكيد كرد كه روند پرداخت يارانه ها همچنان ادامه مي يابد.
احمدي نژاد' افزود: مجلس منابع لازم در اين زمينه را پيش بيني كرده و همكاريهاي خوبي را با دولت داشته است و حتي اگر بخواهيم گام هاي بعدي در اين زمينه را هم برداريم، مشكلي وجود نخواهد داشت.

احمدي نژاد خاطرنشان كرد: در مجموع حدود 73 ميليون و 600 هزار نفر از مردم ايران ثبت نام كرده اند كه هر ماهه به ازاي هر نفر 45 هزار و 500 تومان يارانه به آنها پرداخت مي شود.

وي اظهارداشت: دولت براي پرداخت سهم يارانه 75 ميليون نفر پيش بيني هاي لازم را درنظر گرفته و به دقت و به طور گسترده اجراي اين طرح از نظر نفرات و ريالي در دولت و كميسيون تلفيق مجلس شوراي اسلامي مورد بررسي قرار گرفته است.
رييس جمهوري،گفت: طرح هدفمند كردن يارانه ها يك طرح ثابت و دراز مدت است و آثار آن نيز در دراز مدت براي مردم روشن مي شود.

** مسكن در سال 92 از فهرست دغدغه هاي مردم خارج مي شود

رييس جمهوري در ادامه با تاكيد بر خروج بخش مسكن از سفته بازي گفت: تا پايان سال 92 مسكن از فهرست دغدغه هاي مردم خارج مي شود.
احمدي نژاد در پاسخ به سوالي در خصوص هياهوي دلالان براي افزايش قيمت مسكن و نرخ اجاره اظهار داشت: اگر كسي فكر كند كه مسكن دوباره به سفته بازي بازمي گردد اشتباه مي كند،امسال طرح هاي مسكن مهر به طور گسترده در اختيار مردم قرار مي گيرد.
وي در خصوص اجاره بها اضافه كرد: بحث اجاره بعد از توليد است وقتي كه توليد مسكن را سامان بدهيم به طور طبيعي بر روي اجاره نيز اثر مي گذارد.

احمدي نژاد خاطر نشان كرد: هيچ قانوني براي كنترل اجاره وجود ندارد بنابراين بايد ترازهاي اجاره را در حد معقول نگاه داشت و بعد اقدام به كنترل آن كرد.
رييس جمهوري تصريح كرد : بخشي از مشكل مسكن به سيستم شهرسازي در كشور باز مي گردد، سيستم شهر سازي ما داراي مشكلات اساسي است، اگر در اين بخش تحول رخ دهد مشكل مربوط به اجاره نيز رفع خواهد شد .

** تحويل يك ميليون مسكن مهر در سال 90

احمدي نژاد اظهارداشت :امسال بيش از يك ميليون مسكن مهر تحويل داده مي شود و اين روند ادامه مي يابد تا اينكه در پايان سال 92، مسكن از فهرست دغدغه هاي مردم خارج شود .
رييس جمهوري گفت: از برنامه هاي دولت خارج كردن بخشهاي مختلف اقتصادي از سفته بازي است مثل خودرو، مسكن، سكه و موبايل.

وي افزود:يك زمان موبايل را دولت 400 هزار تومان مي فروخت كه در بازار به دو ميليون تومان فروخته مي شد و مردم نيز سه سال براي گرفتن آن در نوبت بودند اما امروز در هر فروشگاهي مي توان با پنج هزار تومان صاحب خط تلفن همراه شد.
احمدي نژاد اظهار داشت:ما در حال هدايت سرمايه ها به سوي بازار مالي و سرمايه گذاري هستيم و اين موضوع با آرامش و اطمينان در حال انجام است.

وي اضافه كرد: در بخش مسكن گاهي حركت هاي زيگزاگي اتفاق مي افتد كه موقتي است زيرا روند عمومي كار دولت هدايت به سوي كار مولد و توليد است.

** برنامه كنترل بازار ادامه مي يابد

احمدي نژاد در خصوص افزايش برخي قيمت ها به دنبال هدفمند كردن يارانه ها گفت: برنامه كنترل بازار همانند گذشته دنبال مي شود اما تغييرات ايجاد شده در افزايش قيمت ها بر اثر عوامل متعددي است كه برخي از آنها طبيعي و برخي غيرطبيعي است.
وي افزود: تغييرات غيرطبيعي در افزايش كالاها توسط بازرسان و اصناف دنبال مي شود و از انجام اين نوع تغييرات در جامعه جلوگيري مي شود.

رييس جمهوري از ملت ايران و نمايندگان مجلس شوراي اسلامي به رغم آنكه مخالفت هايي هم در اجراي اين طرح وجود داشت، تشكر و خاطرنشان كرد: اين طرح يك طرح بزرگ ملي و موفق در كشور است كه به اجرا در آمد.

احمدي نژاد در خصوص ديگر طرح هاي تحول اقتصادي دولت گفت: دولت چند طرح بزرگ دارد كه مي خواهم مردم در جريان باشند و همراهي آنها و همه دستگاه ها را مي خواهد تا ايران را بتوانيم به نقطه مطلوب خودش برسانيم كه يكي از آنها طرح يارانه ها است كه بايد ادامه يابد و مي يابد.
وي اظهارداشت : طرح هدفمندي يارانه ها بر اساس قانون اجرا مي شود ودر بودجه هاي سالانه در نظر گرفته شده است و خوشبختانه در اين زمينه فهم مشترك وجود دارد و به جلو مي رود.

** توليد فولاد امروز از مرز 19 ميليون تن فراتر رفته است

رييس جمهوري خاطرنشان كرد: برنامه ديگر دولت ، توليد است ، توليد كالاهاي ايراني نه تنها در ايران بلكه بايد در تمام دنيا بازار پيدا كند و الان در صنايع سرعت رشد توليد ما بسيار بالا است طوري كه ظرفيت توليد فولاد ايران در سال 84 بيش از 10 ميليون تن بود كه امروز اين ميزان از مرز 19 ميليون تن فراتر رفته است.

وي گفت: توليد سيمان از 33 ميليون تن به بيش از 72 ميليون تن طي چهار الي پنج سال رسيده و از اين رقم نيز عبور كرده است و انقلاب صنعتي در ايران دارد اتفاق مي افتد، در بخش كشاورزي نيز همين گونه است و اميدواريم در سال جاري ركورد در اين بخش شكسته شود.
احمدي نژاد اظهارداشت: پيش بيني ما 117 ميليون تن توليد در بخش كشاورزي است كه يك رشد 10 الي 12 درصدي در اين بخش خواهد بود.

وي تاكيد كرد: دولت در بخش توليد و سرمايه گذاري ، يارانه را هم پيش بيني و منابع بانكي را نيز تجهيز كرده و خوشبختانه با تصويب صندوق توسعه ملي و انجام كارهاي آن بزودي وارد بازار سرمايه گذاري مي شود كه يك پشتوانه بسيار بزرگ خواهد بود.
رييس جمهوري گفت: هم اكنون 16 الي 17 ميليارد دلار در اين صندوق موجود است و پيش بيني مي شود كه تا پايان سال به 30 ميليارد دلار برسد.

احمدي نژاد افزود: بخش ديگر كار ما اشتغال است ، بالاخره نمي شود كه جوانها بيكارباشند و افراد نتوانند شغلي را پيداكنند،بايد هم شخصيت و هم دلشان به آن رضايت بدهد، سال گذشته يك ركورد شكسته و يك ميليون و 700 هزار شغل ايجاد شد .
رييس جمهوري اضافه كرد:پيش بيني شده است در سال جاري 5/2 ميليون شغل ايجاد شود و انشاءالله اين ركورد امسال زده خواهد شد و اگر طي دو سال و دو دوره از اين تعداد عبور كنيم بساط بيكاري از ايران جمع خواهد شد.

** طرح عظيم تحول شهرسازي بزودي اعلام مي شود

وي تصريح كرد: برنامه ديگر دولت مسكن است كه امسال هم با قدرت ادامه مي دهيم و بايد برويم به جايي كه در پايان سال 92 انشاءالله ديگر مسكن دغدغه اي براي مردم نباشد ، ساخت مسكن مهر و بافتهاي فرسوده به سرعت ادامه پيدا مي كند و يك طرح عظيم تحول شهرسازي داريم كه آن را بزودي اعلام مي كنيم و هماهنگي هاي نهايي آن انجام مي شود، اين برنامه اصلا يك انقلاب شهري است و براي هميشه قيمت مسكن را پايين مي آورد و براي هميشه تاريخ بورس بازي را از بخش مسكن و نيازهاي مردم خارج مي كند.

رييس جمهوري خاطرنشان كرد:طرح ديگري كه دولت دارد، طرح آتيه مهر است،هركس كه در ايران به دنيا مي آيد ، بايد يك آينده مطمئن داشته باشد، اين طرح از سال گذشته آغاز شده و يك مقدار تنظيمات آن دچار مشكل بود كه امسال خوشبختانه مجلس همراهي خيلي خوبي در اين زمينه داشت و دولت آن را امسال بطور كامل اجرا مي كند.

وي تصريح كرد: پدران و مادران نبايد دغدغه آينده ، شغل و سلامت فرزندانشان را داشته باشند.
رييس جمهوري افزود: طرح ديگري كه آغاز شده ، خط اعتباري است كه هم اينك از كارگران و معلمان شروع شده است ، ما فكر مي كنيم كه هر ايراني بايد يك كارت خط اعتباري داشته باشد تا هيچ كجا معطل و سرشكسته نشود.

وي تصريح كرد: ارائه اين كارت را شروع كرده ايم با يك و نيم ميليون تومان اعتبار به ازاي هر سرپرست خانواده و هر وقت استفاده كردند به وام قرض الحسنه تبديل مي شود، مردم ديگر نبايد براي بيمارستان و يا آموزش و نياز روزمره زندگي درمانده باشند.

رييس جمهوري اظهارداشت:طرح هاي ديگري هم در بخش بانكي داريم كه مطالعات آن در حال انجام است و همينطور طرح هايي براي بخش هاي مالياتي ، گمرك و بيمه وجود دارد كه امسال آنها را آغاز مي كنيم.

** طرح بيمه همگاني امسال اجرا مي شود

رييس جمهوري در ادامه اين گفت و گو اظهار داشت اجراي طرح بيمه همگاني و تامين اجتماعي همگاني در سال جاري آغاز مي شود.
احمدي نژاد در پاسخ به سئوالي در خصوص برنامه هاي رفاهي دولت براي بهبود شرايط زندگي مردم اظهار داشت: يكي از برنامه هاي دولت براي بهبود شرايط زندگي مردم واگذاري سهام عدالت است ، زندگي در يك كشور زماني زيبا مي شود كه همه مردم از امكانات حداقلي برخوردار باشند.

رييس جمهوري با بيان اينكه در سال جاري سه برنامه ديگر اجرا شده و ادامه مي يابد، گفت: اجراي طرح پزشك خانواده هاي شهري از جمله برنامه هاي دولت است.

وي افزود:پيش از اين، طرح پزشك خانواده هاي روستايي آغاز شده بود كه به تدريج مشكلات آن رفع و تكميل مي شود.
احمدي نژاد اظهار اميدواري كرد كه با اجراي طرح پزشك خانواده هاي شهري در دو سال آينده، نظام سلامت كشور سر و سامان پيدا كند.
رييس جمهوري همچنين از آغاز اجراي طرح بيمه همگاني و تامين اجتماعي همگاني در سال جاري خبر داد و گفت: بايد ظرف دو سال آينده به جايي برسيم كه همه ايرانيان با كرامت زندگي كنند.
احمدي نژاد تصريح كرد: نبايد كسي براي درمان و آموزش دچار سختي شود و نبايد شخصيت كسي براي تامين يك زندگي حداقلي تحقير شود و زير سوال برود.

** بانك مركزي نرخ ارز را كنترل خواهد كرد

رييس جمهوري در ادامه اين گفت و گو با تاكيد بر تقويت پول ملي در مقابل ارزهاي خارجي تصريح كرد:بانك مركزي مامور شده كه بازار ارز را كنترل كند و اين كار را انجام خواهد داد.

احمدي نژاد در پاسخ به سوالي در خصوص نرخ ارز اظهار داشت: با وجود مصرف بالاي ارز، ذخاير و در آمد ارزي ما نيز بسيار بالاست.

وي با اشاره به هياهويي كه در بازار ارز رخ داده خاطر نشان كرد: اين تحركات، مقطعي است و هر كسي كه به آن توجه كند ضرر مي كند.

رييس جمهوري گفت:عده اي معتقدند كه اگر نرخ ارز بالا برود مزايايي به همراه دارد اما بايد توجه داشت كه مضرات آن بيشتر بوده و در دراز مدت به ضرر اقتصاد كشور است.

وي افزود: بررسي نوسانات نرخ ارز از سال 1340 و اندازه گيري اين مساله با شاخصهاي اصلي اقتصادي اشتباه بودن اين تفكر را نشان مي دهد.
احمدي نژاد اضافه كرد:برخي مي گويند اگر نرخ ارز را متناسب با تورم بالا ببريم صادرات غير نفتي افزايش مي يابد كه درست نيست.
وي ادامه داد: در 5 سالي كه نرخ ارز را ثابت نگاه داشته ايم در واقع در مقايسه با تورم ، قيمت ارز را كاهش داده ايم زيرا مابه التفاوت تورم داخل و خارج اگر 10 درصد بوده نرخ ارز به اين مقدار رشد نكرده است.

احمدي نژاد خاطر نشان كرد: اين سياست به معناي كاهش نرخ ارز و تضعيف پول ملي است اما با اين وجود صادرات غير نفتي ما افزايش يافته و از 2/7 ميليارد دلار در آخر سال 83 به 6/32ميليارد دلار رسيده است .

رييس جمهوري با بيان اينكه اول بايد توليد باشد تا صادرات انجام شود گفت: اگر قيمت ارز را بالا ببريم اولين جايي كه تحت فشار قرار مي گيرد توليد است زيرا توليد ما به سرمايه گذاري، ماشين آلات و مواد اوليه نياز دارد كه بايد از خارج وارد شوند.

وي خاطر نشان كرد: وقتي قيمت توليد در داخل بالا برود با كالاههاي خارجي نمي تواند رقابت كند.
احمدي نژاد اظهار داشت:در قوس صعودي نرخ ارز ما رشد صادرات نداشتيم اما در قوس نزولي و تقويت پول ملي صادرات ما بالا رفته و سرمايه گذاري در كشور بيشتر شده است.

وي ادامه داد: برخي مي گويند اگر ارز را 300 تومان بالا ببريم براي دولت درآمد كسب مي شود اما بايد توجه داشت كه اين درامد كاذب است و بيش از اين درامد، هزينه به اقتصاد ملي تحميل مي كند.
رييس جمهوري اضافه كرد:قبلا وقتي قيمت بنزين 20تومان بالا مي رفت پولي براي دولت كسب نمي شد اما التهاب آن به دولت مي رسيد.
وي تصريح كرد: بانك مركزي مامور شده كه بازار ارز را كنترل كند كه اين كار را خواهد كرد.

رييس جمهوري با انتقاد از كساني كه اظهار مي كنند قيمت ارز به 1300 تومان خواهد رسيد گفت: قيمت ارز در همين حدودي است كه در قانون پيش بيني شده است و نيم درصد بالا رفتن مهم نيست و جزو نوسانات بازار به شمار مي رود.
وي در بخش ديگر اظهارات خود با اشاره به گسترش فعاليت بازار بورس گفت:در سال 84 ارزش بورس 43 هزار ميليارد تومان بود كه هم اكنون از 115 هزار ميليارد تومان عبور كرده است.

وي خاطر نشان كرد: بورس رشد خوبي دارد و استقبال مردم از ان در حال افزايش است.

** سرپرست وزارت نفت خودم هستم

رييس جمهوري در ادامه اين گفت و گو با اشاره به ادغام چند وزارتخانه بر اساس برنامه پنجم توسعه اعلام كرد كه خود وي سرپرست وزارت نفت خواهد بود.

وي ادغام وزارتخانه ها را بر اساس 'تكليف قانوني' و 'ضرورت ساختاري' دانست و اظهار داشت : ادغام وزارتخانه ها و كوچك كردن دولت از 25 سال قبل جزو آرزوها بوده است ، اين موضوع در برنامه هاي اول، دوم و سوم مورد تاكيد قرار گرفت ولي چون ساز كار لازم را نداشت، عملي نشد.
احمدي نژاد با بيان اينكه سرعت عمل دولت در اين زمينه دليل اجرايي و علمي دارد ، گفت كه اگر بحث ادغام وزارتخانه اي ماهها طول بكشد ، اين امر وزارتخانه را فشل مي كند.

وي تصريح كرد ادغام وزارتخانه ها با استفاده از نظرات كارشناسي و علمي حاصل از بررسي‌هاي طولاني مدت صورت گرفته است.
وي افزود: ادغام وزارتخانه ها نخست يك تكليف قانوني است ، تا پايان سال دوم برنامه دولت بايد تعداد وزارتخانه ها را به 17 وزارتخانه كاهش دهد.

احمدي نژاد ضرورت دوم ادغام وزارتخانه ها را 'ضرورت ساختاري ' بيان كرد و افزود: از 27 سال گذشته، كوچك كردن دولت جزو آرزوها بوده است و در برنامه‌هاي اول تا چهارم توسعه به آن پرداخته شده بود اما اجرايي نشد.

رييس جمهوري دليل اجرا نشدن ادغام وزارتخانه ها در گذشته را پيش ‌بيني نشدن ساز وكار آن دانست و اظهارداشت : اما در قانون برنامه پنجم ساز وكار ادغام پيش‌بيني و مشخص شد.
رييس قوه مجريه به سخنان برخي مبني بر اينكه ضرورتي بر تعجيل در اجراي اين برنامه وجود ندارد،اشاره كرد و‌ گفت: اين ادغام ها در حالي كه وزارتخانه‌اي با توجه به تعيين سرپرست بدون وزير نمانده و اداره مي‌شود، دليل علمي دارد.

احمدي‌نژاد با بيان اينكه ادغام‌هاي انجام شده دليل اجرايي دارد، تصريح كرد: اگر 6 ماه ادغام وزارتخانه مورد بحث قرار گيرد در آن صورت اين همه وزارتخانه معطل و بدون برنامه مي‌شود ضمن آنكه هيچ مديري تكليف خود را نخواهد دانست.

وي خاطرنشان كرد: به دلايل آنكه ساز وكارهاي ادغام در گذشته پيش ‌بيني نشده بود از اين رو هيچ رييس جمهوري چنين تصميمي نگرفت زيرا اگر مي‌خواست بحث ادغام را شروع كند در آن صورت حداقل يك سال زمان مي‌برد.

رييس جمهوري تصريح كرد: از نظر عاطفي دوست داشتم كه تعداد وزارتخانه‌ها به 30 وزارتخانه برسد زيرا بهترين دوستانم كه از نيروهاي مفيدي براي كشور هستند،‌ در دولت حضور دارند.

احمدي نژاد افزود: اما مصلحت كشور و علم مديريت مي‌گويد بايد دولت را فشرده و كوچك كرد .
وي با بيان اينكه دولت دهم در جهت اجراي قانون براي كوچك‌سازي دولت حركت كرد، اضافه كرد:اكنون اين كار بخوبي انجام شده و مشكلي وجود ندارد و همه دستگاه‌ها مشغول انجام مأموريت‌ها و وظايف خود هستند.

رييس جمهوري با اشاره به ادغام وزارت مسكن و وزارت راه و ترابري با يكديگر و ادامه روند برنامه هاي وزارت راه بدون ايجاد مشكل، گفت: اگر مشكلاتي نيز وجود دارد مربوط به روال عادي اين امور است كه با تبيين شرح وظايف و اختيارات وزارتخانه‌ها اين مشكلات نيز برطرف مي‌شود.
احمدي‌نژاد خاطرنشان كرد: با ادغام ساير وزارتخانه ها نيز برنامه‌ها و روند كار بدون هيچ مشكلي مسير خود را ادامه مي‌دهد. زيرا از نظر مديريتي اجازه نداديم كه با ادغام وزارتخانه‌ها مشكلي ايجاد شود.

** دو روش دولت براي ادغام وزارتخانه‌ها

رييس جمهوري شرح وظايف وزارتخانه هاي ادغام شده را شامل دو روش دانست و گفت: روش هاي اجرايي و عملي اين ادغام با استفاده از نظرات كارشناسي وعلمي طولاني مدت صورت گرفته است.

وي افزود: در روش نخست مشخص كردن شرح وظايف جديد اين وزارتخانه ها با ملاحظات امروزي كشور از جمله اجراي اصل 44 قانون اساسي و برنامه پنجم توسعه چند ماه زمان مي برد ضمن آنكه روند بررسي آن نيز در مجلس نيازمند ماه‌ها وقت است.

احمدي نژاد با اشاره به روش دومي كه دولت براي ادغام از اين طريق اقدام كرد، گفت: تجميع براساس بررسي گروه كارشناسي دولت به نحوي انجام شد تا در روند كار وزارتخانه ها خللي ايجاد نشود.

وي افزود: ابتدا شرايط روز را بررسي و سپس نسبت به كاهش حوزه مسئوليتها در وزارتخانه جديد اقدام و آن را براي اجرا عملياتي مي‌كنيم.
رييس جمهوري تصريح كرد: براين اساس وظايف دو وزارتخانه تجميع شده را مي‌نويسم و پس از آن كه شرح وظايف جديد وزارتخانه در مجلس تصويب شد، مسئوليت‌هاي اضافي حذف مي‌شود.

احمدي نژاد با بيان اينكه اين روند در يك مسير طولاني‌تر نزديك به دو سال اجرا خواهد شد، افزود: در واقع دولت مكلف است نسبت به كاهش فعاليت وزارتخانه ها بدون آنكه به كشور شوكي وارد شود،‌اقدام كند.

وي با اشاره به انتقادات و مسايلي كه طي روزهاي اخير در باره اين ادغام‌ها صورت گرفت، اظهارنظرهاي مختلف در كشوري آزاد همچون ايران را امري بديهي دانست و اظهارداشت: اينكه كسي بخواهد از اين اختلاف نظرها سوء استفاده و كينه‌ورزي كند، درست نيست. هرچند كه خوشبختانه در كشور ما چنين وضعيتي وجود ندارد.

رييس جمهوري تصريح كرد: اينگونه نيست كه كسي بخواهد از وجود اختلاف و كينه‌ورزي دولت و مجلس سخن بگويد چرا كه همه نظرات مختلف در جهت رسيدن به تفاهم و بهترين نقطه است.

احمدي نژاد با بيان اينكه بن‌بستي در كشور ما وجود ندارد، خاطرنشان كرد:‌ در كشور ما اگر اختلاف نظري هم در ميان مسئولان باشد‌، و تفاهمي صورت نگيرد در آن صورت رهبر معظم انقلاب مساله را با يك اشاره برطرف مي‌كنند.

وي گفت:‌ جمهوري اسلامي ايران از معدود كشورهايي است كه در روند كاري خود به مشكل برخورد نمي‌كند چرا كه جايگاه خاصي براي رفع اين مشكلات وجود دارد.
رييس جمهوري، نظر نمايندگان مجلس را در جهت رفع مشكل و نه ايجاد مشكل دانست و افزود: اين اختلاف نظر ها در دولت و مجلس در زمان تصويب برنامه پنجم توسعه نيز وجود داشت زيرا مسايل تحول آفرين و مهمي در اين برنامه وجود دارد كه سبب بروز اختلاف نظرها شد.

احمدي نژاد تصريح كرد: هرچند اين اختلاف‌نظر ها سبب قفل شدن مسايل شد اما با رجوع به مرجع بالاتر كه رهبر معظم انقلاب است، اين گره‌ها باز شد.

رييس جمهوري خاطرنشان كرد: تصويري كه برخي از ادغام يا حذف اين وزارتخانه دارند، واقعي نيست.
وي با اشاره به بودجه 30 ميليارد توماني وزارت نفت گفت: اصل وزارت نفت در شركت نفت و پروژه هاي اين شركت است. اصل وزارت نيرو نيز همانند اين وزارتخانه ،پروژه ها هستند و بنوعي با هم سنخيت دارند.

رييس جمهوري با بيان اينكه يك چهارم انرژي توليدي كشور در نيروگاه ها براي توليد برق مصرف مي شود،‌افزود: در برخي كشورها كه در مرتبه بالاتري دارند، وزارت انرژي تشكيل شده است كه در نتيجه ساختمان و گروه هاي موازي نيز به طبع آن كاهش مي يابد.

وي به اقدامات انجام شده در وزارت نيرو از جمله تخليه 8 ساختمان به منظور كوچك‌سازي بدون آنكه در فعاليت‌هاي آن خللي وارد شود ، اشاره كرد و گفت: اين ساختمانها براي تامين نيازهاي اين بخش به فروش گذاشته مي شود.
رييس جمهوري خاطرنشان كرد: وزارت كشاورزي نيز چند ساختمان خود را بدون آنكه مشكلي در برنامه و روند كاري آن ايجاد شود تخليه كرده است.

احمدي نژاد، انجام اين برنامه ها را در جهت اصلاح سيستم و كاهش حجم فعاليتهاي دولت برشمرد و گفت: 70 تا 80 ساختمان وزارت آموزش و پرورش تخليه و در حال تجميع فعاليت هايشان در يك ساختمان هستند بدون آنكه در روند كاري اين وزارتخانه خللي وارد شود.

رييس جمهوري تعداد ساختمانهاي دولتي در شهر تهران را 4 هزار و 600 بنا اعلام كرد و افزود: اين از دلايل مهاجرت به تهران و همچنين افزايش هزينه هاي دولت بوده است.
رييس جمهوري تصريح كرد: امكان ادغام سه وزارتخانه در يكديگر نيز وجود دارد تا با يك وزير اداره شوند.

** رييس اوپك يك جايگاه حقوقي است نه فردي

احمدي نژاد در ادامه درباره رياست ايران بر اوپك با توجه به ادغام وزارت نفت، گفت: طرح اين مسايل حاشيه است زيرا رياست اوپك ارتباطي با شخص وزير ندارد و اين يك جايگاه حقوقي است كه به ايران داده شده است.

رييس جمهوري با بيان اينكه فعلا دوستان من از اين سه وزارتخانه (نفت، رفاه و صنايع) رفته‌اند، اظهار داشت: تصميم گيري در خصوص انتخاب يك نفر براي سكانداري دو وزارتخانه از ميان اين دوستان خيلي سخت بود.

وي افزود:‌با توجه به اين مسايل با همه آنها مشورت كردم كه خودشان انتخاب كنند و بگويند كه كداميك وظايف دو وزارتخانه را بر عهده بگيرد، چرا كه بايد با ادغام اين وزارتخانه ها منافع كشور را در نظر گرفت.

احمدي نژاد با بيان اينكه همه ما فداي كشور،‌ ملت و آرمان و انقلاب خود هستيم، تصريح كرد:بايد در كشور اين مساله كه فردي در زماني مسئوليتي بر عهده دارد و ممكن است فردا اين مسئوليت را نداشته باشد، يك موضوع عادي شود تا بتوان كشور را بهتر اداره كرد.

** تشكيل وزارت ورزش در انتظار رفع چند ابهام

احمدي نژاد همچنين درباره آخرين وضعيت تشكيل وزارت ورزش و جوانان گفت: روند كار در اين خصوص، مسير خود را طي مي كند. در واقع چند نقطه ابهام در مصوبه مجلس وجود داشت كه اجراي آن را با مشكل مواجه مي كرد.
وي افزود: از اين رو با مكاتباتي كه انجام شده قرار شد كميته اي براي رفع اين ابهام‌ها و انجام اصلاحات لازم تشكيل شود.
رييس جمهوري خاطرنشان كرد: فردي كه قرار است در اين وزارتخانه مجري امر باشد بايد در يك جايگاه با وظايف روشن و نقشه مشخصي باشد تا هم مجري را دچار مشكل نكند و هم حوزه نظارتي بتواند فعاليت خود را انجام دهد.

** چند كشور غربي راهي جز گفت وگو با ايران ندارند

رييس جمهوري در بخش ديگري از اين گفت و گو به به سووالي در باره واكنش هاي متفاوت و متضاد كشورهاي عضو گروه 1+5 ( پنج كشور عضو دايم شوراي امنيت به علاوه آلمان) به نامه سعيد جليلي دبير شوراي عالي امنيت ملي ايران به كاترين اشتون مسوول سياست خارجي اتحاديه اروپا پاسخ داد.
وي گفت جمهوري اسلامي ايران همواره آماده گفت و گو در شرايط عادلانه و احترام متقابل به منظور نيل به همكاري با گروه 1+5 بوده است و ما معتقديم چند كشور غربي در اين زمينه راهي جز گفت وگو با ايران ندارند.

رييس شوراي عالي امنيت ملي با بيان اين كه از ابتداي شكل گيري اين گروه گرايش هاي متفاوتي در آن وجود داشته است گفت: نوع تعامل آنها با ما نوساني است، گاه اوج مي گيرد و گاه افت مي كند كه دامنه اين نوسانات در حال كاهش است و ديگر اين موضوع براي ملتهاي جهان قابل پذيرش نيست كه برخي اعضاي اين گروه بگويند كه مي خواهيم راجع به موضوع هسته اي ايران گفت وگو كنيم.

وي درباره موضع اشتون، مذاكره كننده 1+5 در قبال نامه ايران نيز اظهار داشت:‌ از موضع خانم اشتون تعجب كردم چرا كه ما در اين نامه آمادگي خود را براي همكاري در چارچوب قانون و احترام متقابل اعلام كرده ايم.

احمدي نژاد تصريح كرد:‌ شايد خانم اشتون انتظار دارد كه ما حرف او را بپذيريم كه در اين صورت ديگر نمي توان گفت كه اسم اين تعامل، گفت وگو است بلكه ديكته كردن است البته بعيد به نظر مي رسد كه مقصود وي اين باشد چرا كه گفت وگو براي نيل به تفاهم و دوستي است.
رييس جمهوري از همكاري به عنوان بهترين راه پيش رو نام برد و ابراز اميدواري كرد كه ايران و گروه 1+5 در مذاكرات به نتايج ملموس براي همكاري دست يابند.

** شعارهاي آمريكا در دفاع از حقوق بشر و آزادي، دروغ است

رييس جمهوري در ادامه اين گفت و گو با اشاره به اين كه بوش رييس جمهوري سابق آمريكا به بهانه مبارزه با تروريسم يك ميليون نفر از مردم منطقه را كشته است به شعارهاي دروغين آمريكا در زمينه دفاع از حقوق بشر و آزادي اشاره كرد و گفت: در سفر امسال خود به نيويورك اين موضوعات را مورد بحث قرار خواهم داد.

احمدي نژاد در پاسخ به سووالي درباره اهداف ايران از برگزاري كنفرانس بين المللي ائتلاف جهاني عليه تروريسم براي صلح عادلانه، از تروريسم به عنوان خطري عليه بشريت نام برد و با اشاره به كشته شدن يكصد ميليون انسان بي گناه در جنگهاي اول و دوم جهاني گفت:‌ شيوه قتل دفعي مردم در كوچه و بازار در گذشته سابقه داشته است اما با اين وسعت و حجم، جديد است و سابقه ندارد.

رييس شوراي عالي امنيت ملي در ادامه ريشه تروريسم را در آمريكا و همپيمانان اين كشور دانست و تاكيد كرد:‌ براي اين سخن مستنداتي در اختيار داريم همچنانكه امروز گروههايي كه رييس جمهور و نخست وزير كشور ما را به شهادت رساندند در اروپا آزادانه فعاليت دارند و مورد حمايت كشورهاي غربي هستند.

وي با بيان اين كه منابع مالي، سازماندهي و هدايت گروههاي تروريستي مشخص است گفت: آمريكا و متحدان آن با زرنگي پرچمداري مبارزه با اعمال زشت خود را بر عهده مي گيرند و حال اين كه اين افراد همان سران دوران برده داري و استعمار هستند.
احمدي نژاد با بيان اين كه هر جا ديكتاتوري و اعمال تروريستي هست اين كشورها طرفدار آن هستند گفت:‌ تروريسم را آنها سامان مي دهند.

رييس جمهوري در ادامه ادعاي آمريكا مبني بر آزادي مردم اين كشور را به چالش كشيد و با اشاره به رقابت هاي انتخاباتي اين كشور با شركت دو حزب گفت: هر چند اين دو حزب دو شخصيت حقوقي دارند اما عده اي خاص پشت سر اين دو حزب قرار دارند.
وي دستگيري افراد به واسطه اظهارنظر درباره هولوكاست را مصداقي بر آزاد نبودن مردم آمريكا عنوان كرد و گفت:‌ با اين حال اين كشور پرچم آزادي را در دست مي گيرد.
احمدي نژاد با اشاره به برگزاري كنفرانس بين المللي ائتلاف جهاني عليه تروريسم براي صلح عادلانه در تهران گفت: ضرورت دارد يك جريان سالم واقعي و عالمانه براي مبارزه با تروريسم شكل گيرد كه اين جريان در حال شكل گيري است.
وي هدف دعوت ايران از صاحب نظران جهان در مقوله صلح و مبارزه با تروريسم براي شركت در اين كنفرانس بين المللي را دستيابي به تعريف واحد از تروريسم و روش واحد براي مقابله با آن عنوان كرد و با اشاره به مسووليتهاي جمهوري اسلامي ايران در اين مسير اظهار داشت:‌ ريشه كني تروريسم نياز به حضور همه ملتهاي جهان دارد و اگر همه در اين فرايند مشاركت نكنند تروريسم ريشه كن نمي شود.
رييس جمهوري با اشاره به انجام عمليات انتحاري در مناطقي از جهان نظير افغانستان، پاكستان و عراق گفت:‌ طراحان اين عمليات تروريستي و كساني كه اين كار زشت را ترويج مي كنند نيز در امان نخواهند بود.

** بن‌لادن از مدتها قبل در اختيار آمريكايي‌ها بود

رييس جمهوري در ادامه گفت وگوي تلويزيوني خود با مردم، گفت: اطلاعات دقيقي از وضعيت بن لادن داشتيم كه وي قبل از كشته شدن در اختيار نيروهاي نظامي آمريكا بوده و از سوي اين نيروها به بيماري دچار شده بود.
احمدي نژاد افزود: روزي كه آمريكايي‌ها اعلام كردند بن لادن را كشته‌اند، وي در اختيار آنها بود. در واقع بن لادن با وجود بيماري به دليل مقاصد سياسي از سوي آنها كشته شده است.

احمدي‌نژاد اين مساله را اقدامي از سوي 'اوباما' رييس جمهوري آمريكا به منظور بهره‌برداري در جهت مقاصد سياسي بيان كرد و گفت: اين موضوع براي تبليغات انتخاباتي 'اوباما' مورد استفاده قرار گرفته است.
رييس جمهوري با بيان اينكه آمريكا بدنبال تعيين جايگزين براي 'بن‌لادن'‌براي ادامه فعاليت خود در منطقه است‌ خاطرنشان كرد: اين روند تا ادامه ماموريت مجموعه آنها (آمريكا) در منطقه استمرار خواهد داشت.

** نبايد گذاشت مديريت خيزش هاي مردمي به دست دشمنان بيفتد

رييس جمهوري با تاكيد بر اين كه بالاخره ملتها بر سرنوشت خود و عدالت در سطح جهان حاكم خواهند شد، گفت : نبايد گذاشت مديريت خيزش هاي مردمي به دست دشمنان ملتها بيفتد.
احمدي نژاد در پاسخ به سووالي در باره وقايع اخير منطقه خاورميانه و شمال آفريقا، تصريح كرد:جمهوري اسلامي ايران به وظايف خود در قبال خيزش هاي مردمي به خوبي عمل كرد.

رييس جمهور اين تحولات را نسبت به وقايع قرنهاي اخير منطقه بسيار پيچيده عنوان كرد و افزود:‌ در تحولات كنوني هر كشوري در شمال آفريقا تا خليج عدن شاخص هاي مربوط به خود و مسايل انحصاري را دارا است.

وي مطالبه ملتهاي اين مناطق جهان را مطالبه حق، عدالت، آزادي و كرامت عنوان كرد و گفت:‌ ملتهاي منطقه از تحقيرها به ستوه آمده اند و مي خواهند شرايط سياسي و زندگي خويش را تغيير دهند كه اين وضعيت در همه كشورها وجود دارد البته مدل مديريت تحولات متفاوت است.
رييس شوراي عالي امنيت ملي با اشاره به اين كه دشمنان ملتها در برخي از مناطق دخالت و رسما نيروي نظامي اعزام كرده اند و در برخي مناطق ديگر نيز با روش هاي ديپلماتيك وارد شده اند، گفت:‌ زماني كه ناتو وارد قضايا مي شود اين كه خواسته هاي ملت كجاست و نقش هر يك از بازيگران چيست مشخص نيست.

احمدي نژاد ماموريت جمهوري اسلامي ايران در طول 32 سال پس از پيروزي انقلاب اسلامي تاكنون را حمايت از آرمانها، آزادي، عدالت و كرامت عنوان كرد و با اشاره به ماموريت ايران در مقابله با سياستهاي رژيم صهيونيستي گفت:‌ اين ماموريت ها در هر مقطعي از ملاحظات خاص خود برخوردار بوده است.

وي با اشاره به فعاليت مستمر دستگاه ديپلماسي كشور در خصوص تحولات منطقه گفت:‌ پيچيدگي تحولات در حال بازشدن است و هر چه كه پيش مي رويم مي توان اقدامات بيشتري در قبال اين تحولات انجام داد.
رييس جمهوري خاطرنشان كرد: بالاخره ملتها برسرنوشت خود و عدالت در سطح جهان حاكم خواهند شد و اين امر در برخي مناطق زودتر و در برخي ديگر ديرتر خواهد بود.

وي با اشاره به سوء‌استفاده آمريكا و متحدان آن از برخي دولت ها عليه برخي دولتهاي ديگر در زمينه سلاح و تبليغات اظهار داشت:‌ آمريكا و متحدان آن به دنبال استفاده ابزاري از اين كشورها هستند و زماني كه اين قضيه تمام شد، خود اين كشورها دچار مشكل مي شوند.

احمدي نژاد گفت: ظرفيت نظام موجود در جهان پر شده و برخي سيستم هاي حكومتي حتي اگر خيلي هم ظالم نباشند در دنياي امروز ديگر جوابگو نيستد و تحولات در اين كشورها اتفاق خواهد افتاد حتي اگر غربي ها نخواهند.
وي در ادامه بر ضرورت هوشياري در زمينه جلوگيري از مديريت خيزش هاي مردمي توسط دشمنان ملتها تاكيد كرد.

** اتحاد فلسطيني ها بايد به ريشه كني صهيونيستها منجر شود

رييس جمهوري در ادامه از رژيم صهيونيستي به عنوان سرپل استعمار و غده چركين سرطاني ياد كرد و گفت:‌ اتحاد فلسطيني ها بايد به ريشه كني صهيونيست ها منجر شود.
احمدي نژاد در پاسخ به سووالي درباره موضع جمهوري اسلامي ايران در قبال كشتار مردم فلسطين در سالروز اشغال اين سرزمين توسط رژيم اشغالگر قدس موسوم به 'روز نكبت' ، افزود:‌ اين رژيم يك غده چركين سرطاني است و اگر اين رژيم در يك وجب از منطقه حضور داشته باشد،‌ منطقه روي خوش نخواهد ديد.
وي با اشاره به شهادت و زخمي شدن حدود 230 نفر از مردم فلسطين در جريان جنايات ديروز صهيونيستها در واكنش به اعتراض به اشغالگري در لبنان،‌ نوار غزه، كرانه باختري و جولان سوريه گفت:رژيم صه
رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
جدیدترین تجهیزات تالار
دوربین مداربسته
لیپوماتیک
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
نقش دینگ در صنعت حمل و نقل
عوارض روغن خراطین
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
انجام پایان نامه مدیریت
نمایندگی برندها در ایران
فروشگاه اسباب بازی بازیجو

لینک های مفید
تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ